• test

Porady

Każdy pies, bez względu czy jest rasowy czy nie, by dobrze się rozwijał, wymaga prawidłowej opieki i pielęgnacji. Nie wystarczy odpowiednia dieta czy zaszczepienie. Należy także poddawać psa regularnym zabiegom pielęgnacyjnym, takim jak: strzyżenie, trymowanie, obcinanie pazurków, czy czyszczenie uszu.

Problemy z uszami mają najczęściej psy długouche, np.: spaniele, beagle, owczarki niemieckie itp. Wystarczy raz w tygodniu wyczyścić uszy wacikiem nasączonym wodą, ciepłą oliwą lub specjalnym kosmetykiem, aby uniknąć zapalenia ucha. Po usunięciu brązowej woskowiny ucho należy wytrzeć do sucha. Jeżeli pies ma nadmiar włosa w małżowinie, należy go wyskubać. W przypadku nadmiernego łzawienia lub ropienia oczu, należy przemywać je słabym wywarem herbaty rumiankowej. Zbyt mocny roztwór może spowodować łysienie okolic oczu pieska.

Czesanie psa odgrywa ważną rolę w utrzymaniu jego higieny. Zapobiega to przykremu zapachowi i powstawaniu kołtunów oraz nadaje sierści blask. W przypadku psów o krótkiej sierści wystarczy czesać je raz w tygodniu, natomiast psy o średniej długości sierści nawet co 2 dni. Podczas czesania prowadzimy szczotkę przez całą długość psa, od głowy aż po ogon. Rozczesujemy mniejszym grzebienie łapy, brodę czy uszy.

Kąpiel psa najlepiej przeprowadzać w wannie pod prysznicem. Najlepszą porą jest wieczór, po ostatnim spacerze, aby pies nie musiał wychodzić na dwór i niepotrzebnie się ubrudzić. Przed kąpielą najlepiej psa wyczesać oraz zabezpieczyć uszy kulkami z waty. Na dno wanny najlepiej położyć matę antypoślizgową. Głowę należy myć ostrożnie, aby woda nie dostała się do oczu.

img_10

img_11

 

Logo